2,311,044 Unikalnych wizyt
Szkoła
»Nasza szkoła
»Dokumentacja
»Projekty edukacyjne
»Program: Wf z klasą
»Program promocji zdrowia
»Biblioteka
»Świetlica szkolna
»eTwinning
»Comenius
»Innowacje
»Sukcesy
»Certyfikaty
Przedszkole
»Aktualności
»Przedszkole w ruchu
»Przedszkole w ruchu 2
»Rekrutacja
»Oferta
»Plan dnia
»Nasze sukcesy
Nauczyciele
»Dyrekcja
»Grono Pedagogiczne
Uczniowie
»Dzwonki
»Samorząd uczniowski
»Bezpieczny internet
»Plan lekcji
»Dyplomy
»Sprawdzian 2015
Rodzice
»Rada rodziców
»Podręczniki
»Telefony Zaufania
»Kalendarz roku szkolnego
Zajęcia pozalekcyjne
»Organizacje
»Koło matematyczne ModernMat
»Koło filatelistyczne
»Klub bezpieczeństwa
»Koło teatralne Magia Teatru
Nasza gmina
»Poczesna
»Częstochowa
Nasi absolwenci
»Absolwenci
Aktualnie online
Gości online: 1

Użytkowników online: 0

Łącznie użytkowników: 14
Najnowszy użytkownik: agnieszka
Ankieta
Jak Ci się podoba nowa strona szkoły?

świetna

dobra

może być

nic specjalnego

Szkola
etw

Zespół Szkolno- Przedszkolny w Słowiku

Bijemy rekord

Wraz z WOŚP włączyliśmy się

w Europejski Dzień Przywracania Czynności Serca

„Gdyby co dzie­sią­ty miesz­ka­niec Ziemi po­tra­fił udzie­lać pierw­szej po­mo­cy, oca­li­ło­by to mi­lion ludzi rocz­nie” - prze­ko­nu­je WOŚP, która włą­czy­ła się w ob­cho­dy Eu­ro­pej­skie­go Dnia Przy­wra­ca­nia Czyn­no­ści Serca, pró­bu­jąc pobić re­kord w licz­bie osób pro­wa­dzą­cych jed­no­cze­śnie re­su­scy­ta­cję.

W naszej szkole to już druga próba po­bi­cia re­kor­du w licz­bie osób pro­wa­dzą­cych jed­no­cze­śnie re­su­scy­ta­cję krążeniowo- oddechową. W akcji wzięło udział 40 uczniów i 4 nauczycieli.

Uczniowie, którzy uczestniczyli w biciu rekordu wykazali się niemałymi umiejętnościami ratowniczymi i dobrą kondycją fizyczną, więc 9 fantomów ćwiczebnych wykorzystano bez najmniejszych przerw przez 30 minut akcji. Na pochwałę zasłużyli głównie uczniowie klas II i III, którzy sprawnie zastępowali zmęczonych uciskami klatki piersiowej kolegów i koleżanki.

Gwizdek kończący działania ratowników dzieci przyjęły radosnymi okrzykami z dobrze wykonanej pracy.

Agnieszka Konopka

Zdjęcia
wycieczka do Mokrej

09 października uczniowie klas IV-VI wraz z opiekunami z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego wzięli udział wycieczce do Mokrej w gminie Miedźno. Uczniowie uczestniczyli w lekcji muzealnej

pt. „Żywe oblicza historii”, którą przeprowadziła Pani

K. Suchańska, kustosz Muzeum Kultury Przeworskiej i Izby Pamięci Bitwy pod Mokrą.

Młodzież z zainteresowaniem słuchała i oglądała makietę bitwy stoczonej tu 1 września 1939r. gdzie Wołyńska Brygada Kawalerii skutecznie opóźniła postęp niemieckiej dywizji pancernej na Warszawę. Miłym zaskoczeniem było dla nas, że mogliśmy dotknąć niektóre eksponaty z czasów II wojny światowej.

Wszyscy byliśmy pod ogromnym wrażeniem drewnianego kościółka pw. Św. Szymona i Judy Tadeusza z 1708r., który ocalał z pożogi wojennej, znajdując się właściwie w centrum pola bitwy.

Wiele radości uczestnikom wycieczki sprawił quest pt. „Z ułanem na polu bitwy”

Uczniowie odkrywali miejsca upamiętniające bohaterskie czyny Wołyńskiej Brygady Kawalerii podczas Bitwy pod Mokrą: Dziewięć Tablic (na których znajdują się cenne informacje o Bitwie pod Mokrą), Krzyż Walecznych, Pomnik Bohaterów Bitwy pod Mokrą, Dzwon Pokoju i Pojednania. W czasie wyprawy uczniowie czytali wierszyki, rozwiązywali zagadki i uzupełniali brakujące litery hasła. Na koniec dotarliśmy do mety i otworzyliśmy manierkę ze skarbem – pieczęcią potwierdzającą przebycie całej trasy. Wyprawa z Questem przybliżyła nam w niezwykle atrakcyjnej formie najważniejsze fakty związane z bitwą pod Mokrą.

Agnieszka Piątkowska

Zdjęcia
Rok Jana Nowaka

ROK JANA NOWAKA-JEZIORAŃSKIEGO

SZKOLNA AKCJA ’’JAN NOWAK JAK?’’ Setna rocznica urodzin Jana Nowaka-Jeziorańskiego

12 grudnia 2013 roku Senat RP – w obecności Stowarzyszenia Pracowników, Współpracowników

i Przyjaciół Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa oraz przedstawiciela Zakładu Narodowego

im. Ossolińskich – ustanowił rok 2014 Rokiem Jana Nowaka-Jeziorańskiego. Uchwałę podjęto jednogłośnie z okazji przypadającej na

3 października 2014 roku 100. rocznicy urodzin legendarnego Kuriera z Warszawy.

„Jana Nowaka-Jeziorańskiego nazwano „Kurierem Wolnej Polski”. Walczył w czasie II wojny światowej, w tym również w Powstaniu Warszawskim, którego dokumentację dostarczył do Europy Zachodniej. Po wojnie, już na emigracji, kierował Polską Rozgłośnią Radia Wolna Europa, dzięki której Polacy dowiadywali się wszystkiego, o czym nie wolno było mówić za Żelazną Kurtyną. Po upadku muru berlińskiego Jan Nowak-Jeziorański kontynuował zadanie emisariusza wolnej Polski i podejmował działania, które miały zapewnić Polsce bezpieczną pozycję na świecie, tym razem jako członka NATO.”

Uczniowie naszej szkoły 2 października, także obchodzili setną rocznicę urodzin Jana Nowaka-Jeziorańskiego.

Na korytarzu została opracowana gazetka na temat Jana Nowaka-Jeziorańskiego, na zajęciach koła historycznego uczniowie korzystając ze stron internetowych takich jak: Strona „Radia Wolności” Polskiego Radia http://www.polskieradio.pl/68,Radia-Wolnosci, Strona o Janie Nowaku-Jeziorańskim http://jezioranski.org/, Fanpage Jana Nowaka-Jeziorańskiego https://www.facebook.com/jezioranski.org, zbogacali swoje wiadomości o Janie Nowaku- Jeziorańskim, wysłuchali instalacji dźwiękowej "Mówi RWE"

Uczniowie klas I-III wykonali kartki upamiętniające setne urodziny Jana Nowaka- Jeziorańskiego gdyby żył. Odbył się również szkolny konkurs dla uczniów klas IV-VI z wykorzystaniem scenariusza szkolnej akcji „Jan Nowak Jak?” Zwycięzcą została klasa VI, drugie miejsce zajęła klasa IV a trzecie miejsce klasa V. Na apelu zostały wręczone dyplomy dla wszystkich klas za udział w szkolnej akcji „Jan Nowak Jak?” Podczas apelu niektórzy uczniowie trzymali balony, które symbolizowały akcję balonową z roku 1955. Wysłano wtedy do Polski miliony sztuk broszury Józefa Światły „Za kulisami bezpieki i partii”. Wypełnione wtedy helem balony leciały nad terytorium Austrii i Czechosłowacji. Przypomnieliśmy sobie jeszcze raz postać Jana Nowaka-Jeziorańskiego i zastanawialiśmy się, czego życzyłby sobie Jan Nowak-Jeziorański gdyby żył.

Poniżej wypowiedzi naszych uczniów:

Jan Nowak-Jeziorański gdyby żył życzyłby sobie, „aby Polska była wolna, żeby nie było wojen, żebyśmy czuli się bezpieczni, żeby jak najszybciej zakończył się konflikt na Ukrainie, żeby na całym świecie był pokój. Oprócz tych życzeń, które mógłby sobie życzyć JNJ pojawiły się również takie, żeby każdy był dla siebie miły i uprzejmy, żeby każde dziecko było szczęśliwe, pełne radości bez żadnych zmartwień, żeby polskie dzieci jak i z całego Świata nigdy nie doświadczyły losów swoich rówieśników żyjących w czasach II wojny światowej”.

/Agnieszka Piątkowska/

 

 

Zdjęcia
wycieczka do rezerwatu przyrody Zielona Góra
Zajęcia w terenie.
2 października odbyła sie rowerowa wycieczka uczniów klasy IV i V do rezerwatu przyrody "Zielona Góra" koło Kusiąt. To piękne miejsce, gdzie można obserwować i podziwiać niezwykłe formy skał wapiennych oraz wspaniały bukowy las. Uczniowie pokonali drogę jadąc cały czas pod górkę, a potem prowadząc rowery pod szczyt wzniesienia, a do swoich obserwacji wykorzystaki lornetki, lupy oraz utrwalali ciekawe miejsca aparatami fotograficznymi. Mieli również okazję zobaczyć niezwykłe nacieki, stalaktyty, stalagmity, stalagnaty i draperie sufitowe w jaskini wapiennej. Jak to bywa na wycieczkach zdarzają sie również niespodzianki, a naszą było najechanie przez jedną z uczennic na pokaźnego gwoździa w lesie. Sytuacje uratował p. Kownacki, który zaopatrzony w zapasową dętkę "uratował" naszą wyprawę. W związku z tym oprócz lekcji przyrody i wychowania fizycznego w terenie odbyła sie równiez technika, gdzie uczniowie mogli zobaczyć w praktyce demontaż koła rowerowego i wymianę dętki. Brawo!

Ilona Sokołowska Zdjęcia
wyjazd do teatru

Wyjazd do teatru

4 października uczniowie klas I- III uczestniczyli w spektaklu teatralnym pt.: „Szewczyk Dratewka” przygotowanym przez Narodowy Teatr Edukacji im. A.Mickiewicza z Wrocławia.

Przedstawienie oparte było nie tylko na znanej nam bajce autorstwa J.Porazińskiej, ale wzbogacona została o szereg innych ciekawych postaci, takich jak: Smok Wawelski, Król Krak, które uczyniły historię bohatera bardziej interesującą. Ponadto oprócz aktorów w przedstawieniu pojawiły się także pacynki i kukły. Usłyszeliśmy również piękne piosenki i szereg zabawnych wyliczanek.

Na przykładzie Dratewki dzieci mogły się przekonać, że skromnością, uczciwością i pracowitością człowiek może wiele osiągnąć.

W trakcie spektaklu nie zbrakło też wielu emocji, ale zdecydowanie przeważała wesołość. Wycieczkę do teatru możemy uznać za udaną.

Agnieszka Konopka

Spot dla klasy szóstej
vparam name="allowFullScreen" value="true">
75 rocznica utworzenia państwa polskiego

OBCHODY 75. ROCZNICY UTWORZENIA POLSKIEGO PAŃSTWA PODZIEMNEGO

Z okazji 75. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego Instytut Pamięci Narodowej wspólnie ze Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej apelował o zorganizowanie w całym kraju obchodów tego wydarzenia pod wspólnym hasłem „My z niego wszyscy". Do apelu przyłączyło się również Ministerstwo Edukacji Narodowej i zachęcało wszystkie szkoły aby 26 września, przypomniały uczniom o Polskim Państwie Podziemnym.

Na profilu MEN Facebook Lekcja Wolności, szkoły które włączyły się do tej akcji mogą umieszczać informacje w jaki sposób zostały przeprowadzone obchody 75. rocznicy powstania Polskiego Państwa Podziemnego.

Nasza Szkoła również włączyła się do tej akcji. Zaczęliśmy od zorganizowania wystawy „Przywódcy Polski Walczącej” – opracowanej  przez Instytut Pamięci Narodowej. Została wykonana gazetka ścienna o Powstaniu Warszawskim. Na lekcjach historii i społeczeństwa w klasach IV-VI odbyły się pogadanki na temat Polskiego Państwa Podziemnego z wykorzystaniem materiałów edukacyjnych zamieszczonych na Portalu Edukacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej. Uczniowie z zaciekawieniem wysłuchali „Relacji świadków” umieszczone na stronie  www.pamiec.pl

W środę 24.09.2014r. odbyła się uroczysta akademia „My z niego wszyscy” w 75 rocznicę utworzenia Polskiego Państwa Podziemnego, połączona z prezentacją multimedialną „Polska w czasie II wojny światowej”

W następnym tygodniu uczniowie klas IV-VI wykonywać będą techniką dowolną plakaty na temat „Kotwica – Symbol Polski Walczącej”. Plakaty te będą zaprezentowane na wystawie „Kotwica – Symbol Polski Walczącej” w świetlicy szkolnej.

/Agnieszka Piątkowska/

Zdjęcia
Spotkanie z policjantem- bezpiecznie na drodze.

Spotkanie z policjantem

W czwartek 18 września gościliśmy przedstawiciela policji z Wydziału Ruchu Drogowego w Częstochowie. Podczas swej wizyty dzieci z przedszkola i szkoły poznawały i utrwalały zasady ruchu drogowego, aby ich droga do i ze szkoły była jak najbezpieczniejsza. Po krótkiej pogadance obejrzały film edukacyjny „Rady Sznupka” (policyjnej maskotki).

Na zakończenie spotkania członkowie Szkolnego Klubu Bezpieczeństwa wręczyli gościowi podziękowania za włączenie się w ich edukację dla bezpieczeństwa.

A.Konopka

Zdjęcia
Wycieczka do Krakowa
W dniu 26 września 2014 r odbędzie się wycieczka autokarem do Parku Wodnego i Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie w godzinach 8:00 do 18:30. uczestnicy wyjazdu mają zapewniony obiad.

Koszt wyjazdu:
- Pełny koszt wyjazdu - 65 zł. 
- Jeżeli dziecko uczęszczało na basen przez jeden semestr r. szk. 2013/2014 wyjazd 
kosztuje 32,50 zł.
- W przypadku, jesli dziecko uczęszczało na basen przez dwa semestry r.szk.
2013/2014 wyjazd jest bezpłatny.

Uczestnicy pobierają od nauczyciela wych. fizycznego zgodę na wyjazd, zapoznają się z nią wspólnie z rodzicami, wypełniają dane, podpisują i oddają nauczycielowi do czwartku- 25 września. Wpłacają również odpowiednią sumę na wyjazd.

Leszek Kownacki
Ilona Sokołowska
Motywacja uczniów do nauki poprzez używanie narzędzi ICT - obszar matematyczno-przyrodniczy
Nauczyciele z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego realizowali projekt, który miał na celu zdobycie kompentencji w użyciu narzędzi ICT na lekcjach oraz umiejętność komunikacji w języku angielskim. Podczas zagranicznych szkoleń w Hiszpanii i Turcji zdobyliśmy nowe umiejętności w zakresie następujących programów:
- obsługa programu  Geogebra,
- tworzenie Webqestów,
- poznanie blogosfery: Wordpress i Blogspot,
- Programy Prezi i Kizoa,
- gry i zabawy matematyczne.
Oprócz szkoleń zagranicznych uczęszczaliśmy w ramach programu na szkolenia:
- usługa Microsoft365 w edukacji szkolnej,
- dziennik elektroniczny Librus,
-konferencja informatyczna SOPK w Kołobrzegu.
Wszystkie nasze działania upowszechniamy i promujemy poprzez organizowanie krótkich zwiatunów projektu na piknikach szkolnych, uroczystościach gminnych na terenie naszej szkoły.
W trakcie trwania projektu nawiązała się współpraca z trenerem z Adany Serkanem Pelenem oraz przedstwicielem przedsiębiorczości Aziz Yuvuz. Nasi partnerzy odwiedzili naszą szkołę i gminę Poczesna we wrześniu 2014 roku. Podczas wizyty brali udział m.in. w lekcji pokazowej z matematyki, którą poprowadziła Sylwia Kaniewska oraz wspólnym czytaniu dzieł Henryka Siekniewicza z uczniami i nauczycielami.
Goście brali udział w wielu gminnych spotkaniach z Wójtem Gminy Poczesna Krzysztofem Ujma. Uczestniczyli w Gminnych Dożynkach w Hucie Starej organizowanej przez Gminę Poczesna.
Należy nadmienić, że jeden z gości miał okazję być u nas po raz drugi. Pięć lat temu uczestniczył w wizycie przygotowawczej do programu Comenius organizowanej w naszej szkole.
Goście wpisali się do kroniki szkoły. Współpraca rozwija się pomyślnie i jesteśmy pełni nadziei, że przyniesie w przyszłości jeszcze wiele wspólnych przedsięwzięć na polu edukacji w naszej szkole.
koordynator projektu: Sylwia Kaniewska

Czytamy Sienkiewicza
Czytamy Henryka Sienkiewicza


Narodowe Czytanie z Prezydentem Polski

Narodowe Czytanie zainaugurował dwa lata temu Prezydent Rzeczypospolitej Polski, Bronisław Komorowski przez wspólną lekturę „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza.

W zeszłym roku, podczas drugiej odsłony akcji, w całej Polsce czytano dzieła Aleksandra Fredry.

W tym roku, 6 września cała Polska przypomniała sobie „Trylogię” Henryka Sienkiewicza. „Trylogia” to obraz Polski różnorodnej i wielokulturowej, to wyraz naszych narodowych tęsknot i marzeń, kronika naszych militarnych oraz duchowych zwycięstw. „Trylogia” zachwycała, prowokowała do dyskusji i choć czasem prowadziła do sporów czy polemik – kształtowała całe pokolenia Polaków. Pisana „ku pokrzepieniu serc” w czasach, gdy Polska była pod zaborami, istnieje w narodowej pamięci niczym mityczna historia o poszukiwaniu prawdy, o potrzebie duchowej przemiany, o poświęceniu i honorze.

W naszej szkole Narodowe Czytanie „Trylogii” H. Sienkiewicza miało miejsce w dniu 8 września . Uczniowie klasy V i VI wraz z nauczycielką j. polskiego czytali uczniom

i gościom z Turcji wybrane fragmenty „Pana Wołodyjowskiego”, „Ogniem i mieczem”

i „Potopu”, a podczas zebrania z rodzicami do lektury zachęcali uczniowie i rodzice. Z radością włączyliśmy się w akcję czytelniczą i będziemy ją kontynuować każdego roku.

Magdalena Krzyczmonik-Radosz

 

 

Zdjęcia
Logowanie
Nazwa użytkownika

HasłoNie masz jeszcze konta?
Zarejestruj się

Nie możesz się zalogować?
Poproś o nowe hasło
Sześciolatek w szkole!
»Mam 6 lat, chcę poznawać świat!
»Mapa szkół
»Ankieta wypełniona przez dyrektora szkoły
»Ankieta wypełniona przez Radę Rodziców
Projekty unijne
etw
eTwinning
etw
Zegar & Kalendarz
Co robimy
Słoneczny panel
Dziś jest:

Wschód słońca: 6:13
Zachód słońca: 16:01

Dzień trwa:
9 Godzin 47 minut
I jest krótszy od najdłuższego dnia o: 8:46
Licznik we flashu v2
Pozostało

do zakończenia roku szkolnego 2013/2014
Kalendarz
Po Wt śr Cz Pi So Ni
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31    
Shoutbox
Musisz zalogować się, aby móc dodać wiadomość.

26 listopad 2012 21:10
Nauczyciele dziękują za pozdrowienia Smile

18 listopad 2012 13:47
Pozdrawiam wszystkich nauczycieli! Wink

18 listopad 2012 13:43
Odwiedziny po ponad dwuletniej nieobecności Pfft. Troszkę się tu zmieniło na lepsze Smile.

28 styczeń 2012 22:46
Coolsiema Smile

24 maj 2010 22:21
Hello!!! Witamy Wink
LinkiPrzydatne stronyOkręgowa Komisja Egzaminacyjna w Jaworznie
Centralna Komisja Egzaminacyjna
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Kuratorium Katowice